Strona Główna Honda NX 650 Dominator
Forum użyszkodników NX 650 i silnikopodobnych :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Cewka zapłonowa: SLR/FMX vs XR650R vs NX650
Autor Wiadomość
krzysiek_DTR 


Dołączył: 19 Mar 2014
Posty: 136
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-05-12, 21:19   Cewka zapłonowa: SLR/FMX vs XR650R vs NX650

Cześć,

szukałem nowego zamiennika cewki do NX650 ale niestety takowego dedykowanego nie znalazłem. Natknąłem się za to na kilka dziwnych rzeczy. Może ktoś bieglejszy w temacie mi pomoże to wyjaśnić:

Pierwsze co znalazłem pasujące wymiarami (rozstaw między otworami 80mm, otwory 6mm) oraz ilością terminali to cewka DZE 4062-01 opisana jako pasująca do SLR650 i FMX650. Pomyślałem sobie, że to idealnie bo przecież te motocykle mają ten sam silnik co NX650 ALE zwróciłem uwagę na jeden szczegół: w opisie jest "typ zapłonu": TCI. Poczytałem trochę i TCI to jest coś zupełnie innego niż CDI a my w NX650 mamy przecież CDI. Czy to możliwe, że SLR i FMX mimo tego samego silnika mają zupełnie inny typ układu zapłonowego? Link do cewki poniżej oraz zrzut ekranu z opisu cewki też dołączony.

DZE 4062-01


Drugie co znalazłem, również pasujące wymiarami i ilością terminali to cewka Nahman MX-01003, według producenta pasująca między innymi do XR400R oraz XR650R. Niestety tutaj nie ma już informacji czy to typ CDI czy TCI ale wnioskując po rezystancji uzwojenia pierwotnego zakładam, że to CDI (dla TCI powinno być ponad 1 Ohm z tego co wyczytałem a dla CDI poniżej 1 Ohm). Dodatkowo poszperałem i na jednej ze stron z częściami motocyklowymi znalazłem info, że nasza oryginalna cewka o kodzie 30500-KZ3-700 była stosowana właśnie w XR400R. Na ile sprawdzona to informacja tego niestety nie wiem ale gdyby tak było to ta cewka Nahmana powinna być dobrym kandydatem. Tu niestety jest mały klops bo według naszej serwisówki rezystancja pierwotnego uzwojenia powinna być między 0.4-0.6 Ohm a uzwojenia wtórnego bez kabla i fajki 10.5-16.5K Ohm. Pierwotna jest w tej Nahmana jest ok bo 0.6 Ohm ale wtórna już tylko 5.5K Ohm. No i tu się właśnie zastanawiam bo nasza serwisówka się odnosi do pomiarów konkretnego modelu cewki więc to, że ta Nahmana ma mniej na uzwojeniu wtórnym wcale nie musi oznaczać, że nie będzie działać? Ważniejsze dla mnie jest raczej uzwojenie pierwotne bo gdyby znacząco odbiegało od serwisówki to mogłoby wpływać na wskazania obrotomierza (sygnał z modułu jest wysyłany zarówno do cewki jak i obrotomierza a wszystko jest połączone w jednym obwodzie, przynajmniej według schematu). Z drugiej jednak strony, sam rozmiar tej cewki (jest dużo mniejsza od naszej oryginalnej) i ta niska rezystancja wtórnego uzwojenia mogłaby oznaczać, że nie poradzi sobie z naszymi świecami? Albo szybko wyzionie ducha eksploatowana w NX650? Link do tej cewki i zrzut z opisu również poniżej.

Nahman MX-01003

W związku z tym co powyżej naprodukowałem, skłaniam się do zakupu tej drugiej ale chciałbym poznać wcześniej Waszą opinię. Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi. Dodam tylko, że żadna z powyższych cewek nie ma podłączeń pasujących do NX650 plug&play ale to nie jest wielki problem. Zastanawiałem się również oczywiście nad kupnem używanej do NX650 ale jak mam wydać 100zł i zamienić 25-letnią cewkę na inną 25-letnią cewkę to jakoś tak nie bardzo.. ;-)

Pozdrawiam!

cewka NAHMAN.jpg
Plik ściągnięto 50 raz(y) 211,11 KB

cewka DZE.jpg
Plik ściągnięto 36 raz(y) 120,21 KB

 
 
     
wojtekk 
NX650 1994r


Wiek: 43
Dołączył: 13 Sie 2012
Posty: 1897
Skąd: NYSA
Wysłany: 2019-05-13, 05:57   

Tak w FX vigor też jest całkiem inny moduł zapłonowy. Co za tym idzie inna zębatka z wypustkami na wale korbowym dająca sygnał na impulsator. W dominatorze ma ona 1 wypustkę w fx vigor bodajże 9 wypustek.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14