Wysłany: 2013-01-10, 20:18 Nawigacja GPS mapy do jazdy w terenie
Długo szukałem, testowałem wszystko co można odpalić na PPC z windows mobile.
Najlepiej wypadała do pewnego czasu Automapa po aktywowaniu opcji na przełaj lub nawigacji pieszej, oczywiście wybierając w opcjach, że ma kierować nieutwardzonymi drogami.
Do pewnego czasu mi to wystarczało. Ale ścieżki zaczynały być dziwnie znajome z wyjazdu na wyjazd. Prowadzała mnie cały czas tymi samymi znanymi już ścieżkami bo wcale aż tak dużo możliwości okazuje się nie miała.
Postanowiłem więc drążyć temat i znalazłem program GARMIN MOBILE XT. Da go się zainstalować na chyba każdym urządzeniu nawigacyjnym z windows mobile. Dostępne są do tego darmowe mapy UMP PCPL dostępne tu:
okazało się, że jest to bardzo dokładna darmowa mapa ze ścieżkami leśnymi i szlakami. Po wgraniu jej do mojego PPC zyskałem nowe narzędzie do nawigacji w terenie, oferujące znacznie lepsze możliwości niż automapa. Dokładniejsza mapa+ wyznaczanie trasy po każdej nawet najmniejszej ścieżce leśnej czy polnej. Można sobie nawet w garminie mobile xt zażyczyć aby prowadził w miarę możliwości po samych drogach nieutwardzonych, na drogi asfaltowe będzie wjeżdżał tylko wtedy gdy nie będzie innej możliwości przejazdu. Działa to fajnie jak chce się jechać typowo offem. Choć trasa prowadzi jak najbardziej naokoło jak się tylko da chyba;]
Drążąc temat dalej dotarłem do mapy Azymut pl topo.
Jej dokładność i możliwości powaliły mnie z nóg. Możecie to sami ocenić, jej podgląd dostępny jest na stronie. Oto znane Wam tereny więc sami oceńcie:
Jest to w pewnym stopniu rozwinięcie ump pcpl. Mapa nie jest jednak już darmowa. Jednak skusiłem się aby wydać 150zł i ją zakupić. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że jest to, po solidnym rozpoznaniu tematu, najbardziej dokładna mapa topograficzna Polski z routingiem po szlakach, ścieżkach i drogach, z warstwicami i punktami POI. Zresztą nie będąc gołosłownym możecie to zweryfikować odpalając podany wyżej link do mapy.
Ogólnie baaaardzo polecam
Teraz tylko zabijam sobie klina czy nie zakupić do tak dobrej mapy konkretniejszego odbiornika GPS, aby w pełni wykorzystać w terenie podczas przepraw motocyklowych jej możliwości...
adziad, 62s wygląda na następce 60 i 60CSx,
Jeżeli Ci coś to przybliży, to mam GARMIN 60, używam głównie do pomiaru powierzchni czasem zabiorę na wędrówki po lesie (narażony na wszystko )
Woda, kurz, wstrząsy - odporny. W słoneczny dzień dokładność do 3-4 m w deszczowe 6-8m. Mam kilka lat i brak awarii.
60 CSx stosowany w BPN i Lasy Państwowe, - leśnicy chwalą je za odporność i dokładność. Ta sama obudowa co GPS60 tylko inny w środku
Z tymi dwoma wyżej trzeba się liczyć z zakupem ładowarki AA.
Mi tam wystarcza Google Maps na moim HTC. Zawsze auktualna ;) Transferu danych zry to tyle co nic a zaznaczone sa najciasniesze zadupia w najbardziej zapadlych dziurach ;)
w zeszlym tygodniu testowalem widok satelitarny z google maps i dzialal :)
jest jeszcze cos takiego jak KAMAP z tym ze trzeba kupowac mapy konkretnego terenu po 30-40zl wiec malo ekonomiczne jak ktos chce przez polske ciupac
zetembe [Usunięty]
Wysłany: 2014-09-09, 17:04
ADziad: mega robota... mega mapki... jak to się stało, że do tej pory tego nie znalazłem!!??
Dzięki!
...i sorki za odgrzewanie tematu, ale moje wyrazy podziwu nie znajdą lepszego ujścia.
Dla najlepszego efektu wybieramy Choose your map type: Routable Bicycle (Openfietsmap Lite)
potem wybieramy tylko zakres mapy jaki chcemy wyeksportować do pliku *.img i dostajemy link do zaciągnięcia gotowej mapy na garmina, oraz do instalacji w basecamp.
Jest to mapa rowerowa tworzona przez rowerzystów. Wyśmienicie sprawdza się w terenie. Na razie najdokładniejsza mapa off road jaką udało mi się wytropić ( zachodniopomorskie).
adziad, lub ktoś inny kto bawił się w Garmina - pytanie mam.
Mam motocyklowego Garmina Zumo 220. Na kartę SD wrzucam mapy Openstreet map (wrzucam przez Basecamp), odpalam Garmina i d*p@ - nie wykrywa mi tej nowej mapy, mam wyłączenie tą standardową Garminową.
Co mogę robić źle?
Moja pierwsza myśl, że może mapę Openstreet trzeba wgrać do pamięci urządzenia (a nie na kartę) i w miejsce tej standardowej (którą jednocześnie kasuję). Zrobiłbym tak ale boję się, że stracę Garminówkę - nie wiem czy ona się jakoś przechowuje na kompie w Basecamp...
adziad, dzięki za szybką odpowiedź. Z innych źródeł ludzie poradzli mi, że trzeba zrobić backup na kompie mapy garminowej za pomocą programu Garmin Express, a potem podmienić na pamięci urządzenia mapę Garminową tą Openstreetmap poprzez program Basecamp.
Ja ściągnąłem sobie gotowca UMP-pcPL, a ślad stworzyłem na gpsies.com (mapa OSM) no i pewne rozbieżności są, mam wrażenie, że UMP jednak trochę dokładniejsza. Zobaczymy jak będzie się w terenie śmigać.
Jednej rzeczy nie ogarnąłem przed zakupem, że do 60cx wgrywany ślad może mieć max 500 pkt
Póki co działam na zaktualizowanym MapSource, ale bez BaseCamp się nie obejdzie, bo MS na Windows8 nie czyta mi mapy UMP.
Bicio, umppcpl jest też fajna, dla mnie czasem za dokładna , duża część ukazanych na niej dróg jest od lat zaorana przez rolników. Mapy openstreet są bardziej skrupulatnie aktualizowane przez lokalne społeczności. Sprawdź sobie jeszcze osmapa.pl, u mnie ładnie śmiga na win8 w basecamp i na gpsie. Ta Twoja nawigacja ma jedną opcję której zazdroszczę, przeciągać można na mapie punkty pośrednie kursorem. U mnie niet, więc mała zmiana trasy to koszmar i męka.
http://garmin.osmapa.pl/sciagnij-mape/
Mój problem udało się rozwiązać i mam teraz dwie mapy - Garminowa i osm. Jedyne ograniczenie to wolne miejsce na urządzeniu - dlatego nie mam całej Polski wgranej tylko Mazowsze i inne wybrane obszary.
Wrzucam szybkie rozwiązanie - "dla potomnych":
1) Robimy kopię zapasową przez Garmin Express (tak w razie "W").
2) Ściągamy mapę w wersji instalator dla Basecamp stąd http://garmin.osmapa.pl/sciagnij-mape/
3) Instalujemy mapy
4) Odpalamy Basecamp i instalujemy mapy.
5) Potem trzeba tylko w urządzeniu zmienić rodzaj mapy i można hulać
Można sobie Polskę i inne kraje ściągnąć jako instalka pod basecamp lub plik .img na kartę urządzenia
Mapa jest na podstawie openstreet lecz ulepszona, miejscami dokładniejsza i ukierunkowana na piesze/rowerowe szlaki.
Z ciekawostek jest tam nawet zaznaczony przebieg podziemnych umocnień MRU z wszystkimi panzerwerkami. Po prostu czad. Poniżej cały kompleks, ale jak się mapę powiększy na urządzeniu lub w basecamp to szczegółowe zarysy wszystkich tuneli i grup warownych widać, nawet cały podziemny dworzec południowy jest;]
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum