Strona Główna Honda NX 650 Dominator
Forum użyszkodników NX 650 i silnikopodobnych :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Garmin Zumo 220 lub podobne - jak zainstalować ładowarkę?
Autor Wiadomość
Ostasz 
NX 650 '94


Wiek: 36
Dołączył: 15 Maj 2015
Posty: 729
Skąd: Białołęka, Wołomin
Wysłany: 2015-08-25, 10:26   Garmin Zumo 220 lub podobne - jak zainstalować ładowarkę?

Zdominowani, czy może ktoś z Was ma podłączoną ładowarkę do Garmina Zumo 220 lub podobną?

Zastanawiam się jak to podłączyć do mojego Dominosa...

Wygląda to jak na załączonym zdjęciu, zakupiłem takie "oczka" żeby nałożyć na końcówki i przykręcić je do klemy, jest tam też bezpiecznik zamocowany (na zdjęciu po lewej) i taka czarna "puszka" (do czego to może być tak przy okazji? :-) )

Wydaje się, że najprościej, to podpiąć się prosto pod aku ale mam wątpliwość czy takie rozwiązanie jest bezpieczne dla aku?
Czy to nie rozładuje mi aku nawet po odłączeniu navi?

Pytam tym bardziej, że trafiłem na naszym forum na ciekawą wypowiedź :
krzysiek_DTR napisał/a:
madart napisał/a:
a co do tego rozładowania to zależy co tam podpinasz - ja raczej zabieram sprzęt jak zsiadam z motura i nie ma co rozładowywać
co innego wpinanie podgrzewanych manetek :mrgreen:


Mam jeden ważny punkt do dodania w tej kwestii z własnego doświadczenia, może komuś się przyda. Jeśli montujesz samo gniazdo zapalniczki (12V) to faktycznie jeśli nic nie pozostawisz wpiętego w to gniazdko nie rozładujesz akumulatora. Jednak w przypadku gdy kupisz gniazdko zapalniczki połączone z gniazdkiem USB (2w1, bardzo przydatna rzecz) to nie można już tego podłączyć bezpośrednio pod aku bo nawet jeśli nic nie będziesz miał do tego podłączone w dalszym ciągu samo gniazdko Ci go rozładuje.. Wynika to z faktu, że gniazdko USB daje 5V więc konieczna jest transformacja napięcia, a że jest to prąd stały to transformacja ta jest niestety stratna*. Wiedziałem o tym ale mimo wszystko spodziewałem się, że jest to tak mały pobór mocy, że będzie niegroźny - niestety po 1,5 tygodnia postoju akumulator był rozładowany do zera, rozrusznik nawet nie chciał wydać z siebie dźwięku.

Dla ciekawskich za wikipedią ;-) : "Obniżenie wartości wymaganego napięcia można wykonać stosunkowo łatwo (np. za pomocą dzielnika napięcia lub diody Zenera), niemniej jednak są to metody stratne."


I teraz mam dylemat, bo ten Garmin to ładuje się po standardowym gnieździe USB czyli 5V czyli jeśli jest tak jak pisze krzysiek_DTR, to jest ryzyko rozładowania aku.

Będę mega wdzięczny za Wasze porady, opinie, wskazówki bo w sobotę wybieram się w Bieszczady i nie chcę żeby mi zdechło aku w trasie, 450 km od domu...

garmin_zumo_220 - ladowarka.jpg
Zdjęcie ładowarki do Garmin Zumo 220 - po środku jakaś czarna puszka, po lewej bezpiecznik, po prawej to też nie wiem co :)
Plik ściągnięto 19 raz(y) 35,93 KB

 
     
nx-rider 
Dawid


Wiek: 41
Dołączył: 06 Mar 2012
Posty: 874
Skąd: Żywiec
Wysłany: 2015-08-25, 11:46   

Ostasz napisał/a:
- po środku jakaś czarna puszka, po lewej bezpiecznik, po prawej to też nie wiem co :)

po lewej bezpiecznik, w środku ładowarka (transformator), po prawej (na kablu) filtr
 
 
     
Ostasz 
NX 650 '94


Wiek: 36
Dołączył: 15 Maj 2015
Posty: 729
Skąd: Białołęka, Wołomin
Wysłany: 2015-08-25, 15:31   

nx-rider, o dzięki za wyjaśnienie :)

Ciągle jednak mam dylemat jak to zainstalować - najwyżej zamontuję, podepnę bezpośrednio pod aku, zrobię jazdę testową jutro i odłączę. Potem podłączę na nowo w sobotę jak będę ruszał w trasę :-D
W trasie będzie ładowanie więc zakładam, że aku nie padnie :-)
 
     
nx-rider 
Dawid


Wiek: 41
Dołączył: 06 Mar 2012
Posty: 874
Skąd: Żywiec
Wysłany: 2015-08-26, 06:09   

Ostasz napisał/a:
podepnę bezpośrednio pod aku, zrobię jazdę testową jutro i odłączę.

przed transformatorem (ładowarką) wepnij dodatkowy wyłącznik, zamiast odpinać i podpinać na nowo będziesz mógł sobie po prostu przerwać obwód
Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi.

Ostasz napisał/a:
W trasie będzie ładowanie więc zakładam, że aku nie padnie :-)

nie powinien
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15