Strona Główna Honda NX 650 Dominator
Forum użyszkodników NX 650 i silnikopodobnych :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
SKRZYNIA BIEGÓW - zablokowany 3 bieg
Autor Wiadomość
riki76
[Usunięty]

  Wysłany: 2015-04-10, 15:07   SKRZYNIA BIEGÓW - zablokowany 3 bieg

Witam
Niedawno kupiłem moto..no i masz...trochę pojeździłem.
Dzisiaj przejechałem kawałek i wrzucając 3 bieg już go nie mogę zmienić, pracuje wałeczek z dzwignią zmiany biegów wraz z sprężyną w środku ale nie można zmienić biegu ani w dół ani w górę. Co mogło się zepsuć i czy do naprawy skrzyni biegów konieczny jest demontaż silnika i jego rozpoławianie?
 
     
adziad 
ekwilibrysta


Wiek: 42
Dołączył: 24 Lut 2011
Posty: 1729
Skąd: Klasztor Szaolin
Wysłany: 2015-04-10, 19:11   

riki76, sprawdź czy aby na bank się obraca dźwignia z wałkiem razem, bo już zdarzało się, że jednak po dokładnych oględzinach przy pełnym świetle wychodziło co innego.... ;]

Sprawdź czy dźwignia się czasem nie obróciła, oczko na dźwigni z oczkiem na wałku, czy gdzieś się o kartery nie blokuje dźwignia. Wiem to proste rzeczy ale musisz mieć pewność.

Jeżeli wszystko dźwignia-wałek będzie ok, to potarmoś przód tył na tym biegu i próbuj go jednocześnie zmienić (może już to robiłeś)

Jeżeli wszystko zawiedzie to trzeba rozpoławiać, bo otworzenie prawej pokrywy da wgląd jedynie na słoneczko z kółkiem zatrzaskującym poszczególne biegi, ale jak by to się zesrało to by bardziej latało luzem niż się zablokowało..

tu akurat xr600

 
     
riki76
[Usunięty]

Wysłany: 2015-04-10, 21:00   

Trochę czasu spędziłem dziś w garażu.... Ale udało mi się odblokować. Czytałam gdzieś aby postukać z wyczuciem młotkiem po ośce od zmiany biegów i tak zrobiłem. Po jakimś czasie wróciło do normy. Wymieniłem od razu olej bo był już czarny i gęsty, i zastanawiam się czy to nie przez olej. Przejechałem się po wymianie oleju i jest ok. Ale teraz się zastanawiam czy kiedyś w nieoczekiwanym momencie to się nie powtórzy.
 
     
Artek 
Bus drajwer


Wiek: 54
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 612
Skąd: Stąd
Wysłany: 2015-04-11, 06:23   

No to nie pozostaje nic innego tylko http://photo3.ask.fm/029/...al/utututuu.jpg i PAMIĘTAJ WYMIANA OLEJU CO 3000!
 
 
     
riki76
[Usunięty]

Wysłany: 2015-04-11, 11:30   

No tak tylko czy faktycznie przyczyna zablokowanej skrzyni może być po stronie oleju?
 
     
riki76
[Usunięty]

Wysłany: 2015-04-11, 17:13   

Zrobiłem dzisiaj z 60km i wygląda na to że wszystko jest ok
 
     
dario9z 


Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 172
Wysłany: 2018-10-27, 13:07   

Witam
Podepnę się pod temat, jak wyjeżdżałem z domu miałem wszystkie biegi, teraz został tylko jeden wbity, 3 lub 4 , dźwignia nie widać by się obracała sama, jest luźna, chodzi leciutko do góry i na dół.
Gdzie szukać przyczyny? Kiedyś w Husqvarnie pękła mi sprężynka przy tym mechaniźmie od zmiany biegów, objawy są podobne.
Gdzie jej szukać, pod prawym karterem, pod koszem sprzęgła?
Mógłby ktoś wrzucić fotkę poglądową jak to wygląda?
Ech tye Dominatory :lol:
 
     
zuczek 38 


Wiek: 53
Dołączył: 30 Sty 2011
Posty: 1188
Skąd: Sosnowo
Wysłany: 2018-10-27, 15:52   

kiedyś miałem to samo podczas jazdy bieg wszedł i tak zostało dzwignia luźna góra dół .
Po rozebraniu silnika tzn. rozpołowieniu ukazał sie widok wodzika który się przyciął i nie wybierał dalej biegów . Winien okazał się okruch z ślizgu rozrządu 1mm .

Pod koszem sprzęgowym masz taką zębatkę z zapadką zobacz czy dasz radę ją obrócić i wbić jakiś inny bieg . to sprawa prosta bo bez rozbierania silnika , wszystkie stukania uderzania w zębatkę na własne ryzyko ale mogą odblokować :lol:
:lol: :lol:

jeśli się nie uda to trzeba rozpołowić silnik

trochę zdjęć dla zobrazowania prac

P2090121.JPG
zębatka wybieraka
Plik ściągnięto 30 raz(y) 1,05 MB

P2110005.JPG
o taki okruszek był pomieczy blaszkami wodzika i blokował go w pozycji uniemożliwiającej obrót wybieraka
Plik ściągnięto 9 raz(y) 999,45 KB

DSC00012.JPG
wodzik składa się a dwóch blaszek i pomiedzy nimi dostał się okruszek
Plik ściągnięto 16 raz(y) 1,33 MB

DSC00006.JPG
odblokowany wodzik
Plik ściągnięto 23 raz(y) 1,3 MB

DSC00007.JPG
zacięty wodzik
Plik ściągnięto 20 raz(y) 1,32 MB

 
 
     
dario9z 


Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 172
Wysłany: 2018-10-27, 16:15   

Dzięki za szybką odpowiedź. U mnie dziwna sprawa, zabrałem się za zdejmowanie prawego dekla celem oblukania co tam jest nie tak, nie bardzo chciał mi zejść więc delikatnie go postukałem i kilka razy poruszałem. W pewnej chwili pomyślałem żeby ruszyć dźwignią zmiany biegów, bo może ona blokuje mi pokrywę. O dziwo bieg wrzuciłem bez problemu zarówno w górę jak i w dół, wszystko wróciło do normy. Skręciłem wszystko z powrotem i teraz jest już ok. Co to za cuda?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15