Strona Główna Honda NX 650 Dominator
Forum użyszkodników NX 650 i silnikopodobnych :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Wyprawowy generator kawy na 12V ;)
Autor Wiadomość
Qwet 
Honda NX 650 97r


Wiek: 34
Dołączył: 25 Wrz 2018
Posty: 215
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2021-06-16, 09:02   Wyprawowy generator kawy na 12V ;)

W zeszłym roku jeździliśmy wokół Polski dominatorem i komarkiem, często nocowaliśmy w namiocie i nie mieliśmy dostępu do zasilania 230Vac, ani też nie woziliśmy ze sobą czajnika. Wtedy jedyna opcja to zakup kawy na wynos, ale na takim orlenie kosztuje ponad dychę, razy dwa (ja i masza) i tak codziennie, a tą kasę moglibyśmy wydać przecież na inne przyjemności. W tym wątku przedstawię rozwiązanie naszego problemu, które przedsięwziąłem na dniach.

Na początek link:
https://youtu.be/4vSbBKJm9kY

Grzałka przedstawiona w filmie powstała z dwóch połączonych równolegle elementów grzewczych 12V 180W kupionych na allegro po 3,50zł za sztukę.
https://allegro.pl/oferta/element-grzewczy-do-grzalki-turystycznej-12v-180w-9580961301

Rzeczywisty pobór prądu przez grzałki to 25A, czas zagotowania szklanki wody to 6-8 minut ;-) Prądnica motocykla wytwarza na wolnych obrotach około 10A, więc większość prądu czerpana jest z akumulatora, ale po odłączeniu grzałki szybko podładowuje akumulator, wystarczy kilkanaście kilometrów w trasie i akumulator jest z powrotem naładowany do pełna.

Złącze do podłączenia grzałki wykorzystałem XT60 stosowane w dronach, mają grube bolce i wytrzymują spore prądy.

Ważna rzecz - przy samym plusie akumulatora dałem bezpiecznik 30A, nie wolno o tym zapomnieć!

Na początku lipca ruszamy w kolejną podróż, będziemy testować ;-)
 
     
Ostasz 
NX 650 '94


Wiek: 36
Dołączył: 15 Maj 2015
Posty: 729
Skąd: Białołęka, Wołomin
Wysłany: 2021-06-21, 13:04   

ciekawy patent :-) W sumie to nie wiem co by budziło rano bardziej do życia - kawa czy słuchanie przez 8 minut pracującego Dominatora na wolnych ;-D
 
     
Qwet 
Honda NX 650 97r


Wiek: 34
Dołączył: 25 Wrz 2018
Posty: 215
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2021-06-22, 06:19   

Hehe :mrgreen:
Ale masza to mówi że dominator na wolnych obrotach raczej usypia niż pobudza bo takie niskie obroty ustawiłem ;) Dziwne, w im gorszym stanie jest silnik, tym niższe wolne obroty można ustawić zanim zgaśnie. Kiedyś jak był jeszcze zdrowy to pracując przy 1100rpm doznawał nagłej spontanicznej śmierci, a teraz ustawiam nawet poniżej 1000rpm a on chodzi i chodzi. Może dlatego że kopresja słabnie i łatwiej mu przechodzić przez sprężanie :?:

Wracając do tematu. Korzystając z faktu, że mam już wyprowadzone 12-woltowe gniazdko XT60, zrobiłem kolejny patent.
Jak już mówiłem, w zeszłym roku często nocując na polach namiotowych nie mieliśmy dostępu do gniazdka 230V, przez co oprócz braku kawy, nie mogliśmy też podładować laptopa i jeździliśmy niekiedy nawet 3 dni z zerowym stanem baterii. Z telefonami i interkomami nie mieliśmy problemu bo w kufrze mam dwa gniazdka USB którymi doładowywaliśmy w czasie jazdy powerbank i coś tam jeszcze. Podrapałem się po głowie i pomyślałem że przecież można by tak samo zrobić też ładowanie laptopa w czasie jazdy.
Zbudowałem więc przetwornicę bardzo podobną do takiej:
https://allegro.pl/oferta/przetwornica-step-up-12-35v-5a-150w-10794601771
Która pobiera zasilanie z akumulatora 12V i wytwarza na wyjściu napięcie 19V dla laptopa. Z jednej strony ma wtyczkę XT60 do naszego "kawowego" gniazdka, z drugiej strony wtyczkę do laptopa ;) Nie mam teraz zdjęcia, może wrzucę później jak nie zapomnę zrobić.
 
     
Qwet 
Honda NX 650 97r


Wiek: 34
Dołączył: 25 Wrz 2018
Posty: 215
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2021-06-24, 06:00   

Ładowarka do laptopa zasilana z 12V - zdjęcia w załączniku.

001.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 105,13 KB

002.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 123,75 KB

003.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 104,64 KB

 
     
Ostasz 
NX 650 '94


Wiek: 36
Dołączył: 15 Maj 2015
Posty: 729
Skąd: Białołęka, Wołomin
Wysłany: 2021-06-24, 11:55   

Qwet napisał/a:
bo w kufrze mam dwa gniazdka USB którymi doładowywaliśmy w czasie jazdy powerbank i coś tam jeszcze.


tutaj mnie zaciekawiło. Możesz napisać jak to masz podłączone?
Bezpośrednio do aku, potem bezpiecznik > potem jakiś przełącznik on-off > gniazdka na USB.

A jak zabezpieczyłeś żeby kabel USB nie wyleciał z gniazdka od wibracji?

Myślałem o takim patencie w swoim motocyklu stąd pytam.
 
     
Qwet 
Honda NX 650 97r


Wiek: 34
Dołączył: 25 Wrz 2018
Posty: 215
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2021-06-25, 06:27   

Pisałem o tym w zeszłorocznym temacie o podróży.

Kupiłem taką 5-amperową przetwornicę obniżającą step-down:

https://allegro.pl/listing?string=przetwornica%20step-down%205A&bmatch=baseline-al-product-cl-eyesa2-engag-dict45-uni-1-2-0605&order=p

http://gotronik.pl/images...15napiecia1.jpg

Styk IN- podłączyłem do wspólnej śrubki masy pod siedzeniem, tej która trzyma puszkę filtra. Styk IN+ podłączyłem przez bezpiecznik do plusa tylnej żaróweczki pozycyjnej. Styki OUT- i OUT+ już wiadomo, poprowadziłem do gniazdek USB zwracając uwagę na biegunowość. Potencjometrem przetwornicy ustawiłem napięcie wyjściowe 5,3V (takie jak mają dobre ładowarki USB). Przetwornicę obkurczyłem w całości koszulką termokurczliwą żeby nie dostawała wody podczas deszczu, przyczepiłem gdzieś pod siedzeniem, a kabelek zakończony gniazdkami USB poprowadziłem do jednego z kufrów bocznych.
Dzięki patentowi wystarczy wrzucić powerbanki do kufra, podłączyć kabelki USB, zamknąć kufer i zapomnieć - będą się ładowały automatycznie zawsze kiedy włączę światła w dominatorze.
Co do zabezpieczenia wtyczek USB żeby nie wypadały z gniazdek, no to NIE, w żaden sposób nie zabezpieczyłem. Ale nigdy żadna wtyczka się nie wysunęła, więc raczej nie ma takiej potrzeby.
Foto poniżej.









 
     
Ostasz 
NX 650 '94


Wiek: 36
Dołączył: 15 Maj 2015
Posty: 729
Skąd: Białołęka, Wołomin
Wysłany: 2021-06-28, 18:43   

Qwet, Dzięki za opis. Bardzo ładna robota! :-)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14