Strona Główna Honda NX 650 Dominator
Forum użyszkodników NX 650 i silnikopodobnych :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Sprężyny progresywne
Autor Wiadomość
Bicio 
biczson


Wiek: 106
Dołączył: 03 Cze 2013
Posty: 1299
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2017-01-16, 20:11   

adziad nie znalazłem potwierdzenia słów Tarny na fiszkach, chyba że progresja jest jakoś uzyskiwana za pomocą obróbki cieplnej bo jeżeli tylko gęstością zwojów to na 100% we wszystkich KTM z przodu są liniowe, mierzyłem kiedyś gęstość zwojów bo szukałem sprężyn do siebie.
Z tyłu faktycznie w niektórych EXC były progresy, ale nie wiem od czego to zależy bo chyba nie od zastosowania PDS. W LC8 jest PDS a fabrycznie są liniowe sprężyny i działa to zajebiście.
PDS - bezpośrednie mocowanie amora wahacz-rama, bez pro-linka. Odpada pierdolenie się z kiwaczką przy każdym serwisie.
 
 
     
nx-rider 
Dawid


Wiek: 41
Dołączył: 06 Mar 2012
Posty: 874
Skąd: Żywiec
Wysłany: 2017-01-17, 07:28   

Zaznaczam że nie oponuję za żadną ze stron sam nie mam pojęcia bo za cienki w pasie jestem aby się wypowiadać które lepsze, ale czy pochlebne słowa osób które zmieniły na progresy nie bierze się po części z tego że zamienili STARE liniowe na NOWE progresy ?
Są jeszcze na tym forum osoby które swego czasu oddawały STARE liniowe do regeneracji do firmy z Bielska Białej, i z tego co pamiętam byli bardzo zadowoleni bo de facto dostawali NOWE liniowe.

Czy to po prostu nie jest tak że jak zmienisz sprężyny na nowe czy też świeżo po regeneracji to będą robiły robotę jakie by nie były (progresywne czy liniowe)?
 
 
     
wojtekk 
NX650 1994r


Wiek: 43
Dołączył: 13 Sie 2012
Posty: 1897
Skąd: NYSA
Wysłany: 2017-01-17, 09:27   

nx-rider, do tego dochodzi efekt placebo i w rezultacie będzie pan zadowolony. Czyli dokładnie Dawid dobrze prawisz. Piszę tu o zwykłych użytkownikach weekendowych :-P
 
 
     
adziad 
ekwilibrysta


Wiek: 42
Dołączył: 24 Lut 2011
Posty: 1729
Skąd: Klasztor Szaolin
Wysłany: 2017-01-17, 10:13   

Ciekawy jestem bardzo czy po zmianie amortyzatora tylnego (na nowy akcesoryjny z regulacją tłumienia odbicia) przód będzie dawał radę. Ale sam skłaniam się też ku liniowym sprężynom w offie. Są bardziej przewidywalne i jest na nich lepszy feedback od koła. Jak co to zaleję nowym olejem ATF i ustawie sag podkładkami. Po tym wszystkim jeżeli będę w stanie nadążyć za Biciem (na wolniekszych odcinkach) to będę zadowolony :) Na seryjnych zawiasach nie było takiej możliwości.

Pewnie ostatecznie okaże się że to mi brak umiejętności , a nie baletki za ciasne ;D
 
     
Bolo 
BoloLoLo


Wiek: 43
Dołączył: 21 Lip 2011
Posty: 829
Skąd: Szczygłowice
Wysłany: 2017-01-17, 11:03   

Ja zmieniałem na progresy ale moje ori sprężyny z AT nie były stare/zużyte a naprawdę jestem zadowolony. Może też chodzić o masę motura i jeźdźca. Ja ważę trochę ponad 100 i powiem, że przedni zawias zawsze bardzo mi nurkował czy to w ST czy w AT. Chodzi mi hłównie o takie skrajne dojebanie zawiasu w muldę lub jakiś pnika gdzie kończyło się to dobiciem teraz tego nie ma. Poza tym mam wrażenie, że przód na muldach takich mniejszych przy szybkiej jeździe wogóle koło się nie odrywa. No a jeśli chodzi o ancfalty to znaczna różnica w trakcji na winklach.
 
 
     
adziad 
ekwilibrysta


Wiek: 42
Dołączył: 24 Lut 2011
Posty: 1729
Skąd: Klasztor Szaolin
Wysłany: 2017-01-17, 16:56   

A spytam o coś całkiem innego niż w temacie;] Czy ktoś znalazł gdzieś nowe liniowe sprężyny do nx650. Bo wszędzie moda na progresy i nic innego nie mogę odszukać:/



edyta:

Rozkręciłem dziś aby się upewnić i są oryginalnie w nx650 liniowe, a ich napięcie wstępne jest ustawiane rurkami 35x40 mm u mnie. Numer 7 na rysunku.

http://www.cmsnl.com/hond...00.html#results

Jeszcze apropos sporu które lepsze i do czego to fajnie to wyjaśnili w tym artykule i to chyba rozwiewa wątpliwości:

http://www.dirt-bike-secr...ve-springs.html
Ostatnio zmieniony przez adziad 2017-01-23, 19:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Bicio 
biczson


Wiek: 106
Dołączył: 03 Cze 2013
Posty: 1299
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2017-01-17, 17:52   

Gorzej jak używasz adventure bike jako dirt bike, co wtedy? :-D :-D
 
 
     
Bolo 
BoloLoLo


Wiek: 43
Dołączył: 21 Lip 2011
Posty: 829
Skąd: Szczygłowice
Wysłany: 2017-01-17, 20:55   

Bicio, Z artykułu wynika, że powinieneś mieć progresy ;)
 
 
     
Bicio 
biczson


Wiek: 106
Dołączył: 03 Cze 2013
Posty: 1299
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2017-01-18, 17:20   

Chyba tak, tylko, że ja jestem bardzo zadowolony z tego co mam, a będę jeszcze bardziej bo robię konwersję na 265mm skoku :-D Ależ to będzie dobre mniam mniam :-D
 
 
     
track99 


Dołączył: 23 Lut 2011
Posty: 63
Skąd: Szczecin/FSW
Wysłany: 2017-02-17, 13:58   

jakby ktoś chciał to mam orginaly (liniowe)do rd02 do sprzedania :)
 
 
     
kulka 
bigfan 502342832


Wiek: 52
Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 287
Skąd: strzelin / okolica
Wysłany: 2017-02-19, 09:10   

w bigu mam progresy , jeszcze nie zdazylo mi sie zeby cos mi dobilo , niedawno mialem w warsztacie biga na orginalach i masakra , nie dosc ze nizszy od mojego i to sporo to jeszcze miekki strasznie , mialem porownanie , wspomne tylko ze wyjechalem nim na prube po odblokowaniu gaznikow i masakra , bylo zimno , nowe opony ... nie dalo sie jechac, wsiadlem na mojego i o dziwo , szedl jak burza prosto i w miare przewidywalnie przeciwnie do tamtego ,
zalozylem mu progresy wirtha takie jak u mnie i nagle sie oba wysokoscia zrownaly a bigos brodacza zaczal sie prowadzic super
polecam
 
     
Qba 


Wiek: 42
Dołączył: 17 Paź 2015
Posty: 283
Skąd: 3City
Wysłany: 2017-02-19, 15:23   

Zawieszenie ,temat rzeka.....można by do rana :-)
Transalp , brak zawieszenia , przy mojej wadze = totalny brak zawieszenia :mrgreen: więc na przód poszedł tuning w postaci spręzyn zaworowych od Lublina , wyżej o 3 cm ,bardziej twardo + olej 15W, tył progres Hyperpro + podwyższenie 2,5cm na amorku i mi pasuje ,ale czy komus kto wazy 75 kg. by pasowało ? tu juz by były dwie różne opinie na temat jednego zawieszenia.
Mam Kolegę który ma KTM 990 R ....jadac za nim miałem wrazenie ,ze jedziemy innymi dorgami ....ja walczyłem on podziwiał widoki, chodz w KLR mam WP 48 i tył WP z LC 4.
Nie mam reguły na każdy motocykl , każdy ma inna charakterystykę i inaczej każdy z nas nim jezdzi .
Raz sie progres sprawdzi raz nie.Ale osobiscie twierdze,ze w starszych konstrukcjach zwłaszcza tych sprzed 20 lat kazda zmiana jest dobra , nawet starej spreżyny ...bo ma juz 20 lat i swoje juz wypracowała :!: Efekty beda zawsze inne niz przy nowym motocyklu z zawieszeniem cztero komorowym itp. itd.Już nie wspomnę o regularnej zmianie oleju :!: Cross, Enduro, Dual.....Waga kierownika, jak jezdzi tym motocyklem i gdzie to jest ważne .....SET zawieszenia ale i tak Afra czy Trampek, czy KLR ,DR nie beda typowymi enduro lub turystykami w 100% wiec efekty nie beda stuprocentowe.
Progres = trwadzy w kazdym zakesie pracy zwlaszca w tym pierwszym gdzie sprężyna jest ciasniejsza ,mniej tłumi ale na płaskim lepiej sie sprawdza.
Liniowy miekki w pierwszm zakresie pracy zawieszenia w terenie na plus na drodze miekko i motocykl chodzi jak amerykański cadillac.
Teraz jesli masz wiecej niz norma czyli chyb około 70-80 kg. zmieniajac spręzynę na progres odczujesz poprawe bo zawias ci nie dobija ,prowdzi sie lepiej bo nie jest za bardzo miękki ale troaci na komforcie podczas jazdy w terenie ,wiecej wchodzi w ręce.
Gdyby był wybór czyli wiecej jak kondon lub progress....bo zazwyczaj tyle jest do starszych motocykli brałbym liniowe ale pod swoją wagę . Niestety wyboru nie ma ,trzeba isc na kompromis. Inaczej temat sie ma w crossach ,tu jest bajka ....wchodzisz na stronkę np.Race Tech odpowiadzasz na szereg pytan np. czy masz 29-30 czy 30-45 lat? zbiornik powiekszony czy normalny....? niby co to ma do zawieszenia, widocznie ma wiele :shock:
Na koniec otrzymujesz info jaka sprezyna jest dla ciebie Kg/mm .
Jak sie mylę to proszę o poprawke :-|

Jestem teraz na etapie zawieszenia w YZ250F i wydaje mi się ,ze coś juz wiem i nagle czytam coś na ten temat i znów oddalam się od swiatła w tunelu :evil:
Pozdro
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13