Strona Główna Honda NX 650 Dominator
Forum użyszkodników NX 650 i silnikopodobnych :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Rotax V990
Autor Wiadomość
tomekz 


Wiek: 46
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2016-01-28, 19:58   Rotax V990

Rozgrzebałem swoją aprilkę celem sprawdzenia zaworów i ogólnego zimowego serwisu.

Zawory są na płytkach ale okazały się w przedziale to rozbierania mniej i bez wymiany płytek się obeszło.

Krzywki, wałki itp wyglądają jak nowe ...

Zaniepokoił mnie tylko łańcuch rozrządu. Zauważyłem że w pewnym miejscu podczas kręcenia wałem łańcuszek jest MOCNO luźny.

Normalnie https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be
Luźny w hoooooy https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

Napinacz jest hydrauliczny i widzę jak się cofa podczas mniej więcej 1/4 obrotu wału. Przy 3/4 obrotu jest Ok.

Napinacz wygląda tak :
https://drive.google.com/file/d/0B4NHvNkPbFZ2Y19URVg3R3E1ZFk/view?pref=2&pli=1
i napiera na ślizg łańcucha.

Nie znam się dobrze ale na moje oko wygląda na sprawny.
Czy to normalne że jak moto nie jest odpalone i nie ma ciśnienia oleju dużego to ten napinacz może się cofać ?

Może mi Ktoś coś podpowie bo nie wiem czy składać to do kupy czy szukać następnych problemów :-)

P.S.
Wrzuciłem też temat na forum apki ale tu mechaników jest więcej :-)
 
 
     
odzio 


Dołączył: 09 Cze 2015
Posty: 115
Skąd: Serock
Wysłany: 2016-01-28, 21:02   

Tomku moim zdaniem jest ok, podczas obrotu wału kiedy Krzywka ma opór łańcuch jest napięty a w momencie obrotu bez oporu luz, ja w kaciie mam tak samo napinacz w swojej konstrukcji nie ma za zadanie zablokowania łańcuszka na twardo ale jego jak najbardziej optymalna pracę prawdopodobnie części Apkii są takie same jak ktm to ten sam stworca i coś tam przekopiowal ,
 
     
tomekz 


Wiek: 46
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2016-01-28, 22:00   

odzio, ale u Ciebie też jest taki bardzo luźny jak krzywka wydechu idzie do góry ?

Mnie to przeraża :-(

Patrzyłem w necie i faktycznie napinacz przy Ktm 950/990 może być nawet taki sam. Dziwne jest ze łańcuch luzuje się tylko na górze , przy tym górnym ślizgu. Sprawdzałem przy bocznych ślizgach i tam jest w miarę napięty i z boku zębatek ciężko go odciągnąć.
Jak kręcę rozrusznikiem to widzę jak ślizg oddala się i przybliża.
Jak wyciągnąłem napinacz to wtedy łańcuch luźny był wszędzie.


P.S
Nie ma to jak RFVC :-)
 
 
     
odzio 


Dołączył: 09 Cze 2015
Posty: 115
Skąd: Serock
Wysłany: 2016-01-29, 07:09   

Wiesz aż tak się niezaglebialem w temat, a jak silnik pracuje to słychać jakiś szelest albo jakieś inne dziwne dźwięki jak nie to jest ok w razie jak by napinacze pasowały to na próbę mogę Ci podesłać mam drugi silnik na czesci
 
     
adziad 
ekwilibrysta


Wiek: 42
Dołączył: 24 Lut 2011
Posty: 1729
Skąd: Klasztor Szaolin
Wysłany: 2016-01-29, 07:22   

tomekz, Gdyby łańcuch był zbyt luźny, nawet lekko luźny to podczas pracy by hałasował w podobny sposób jak wtedy u Ciebie kiedy miałeś wypadnięte gniazdo w dominatorze. Czyli jeżeli podczas pracy jest ok to znak, że jednak ten napinacz działa poprawnie a gdy nie ma ciśnienia oleju na wyłączonym silniku to się lekko luzuje. Przynajmniej tak sobie to tłumaczę bo nigdy nie miałem do czynienia z napinaczami hydraulicznymi.

Tutaj wątek o tych napinaczach, piszą że po odpaleniu hałasuje puki nie nabije ciśnienia


http://forum.supermoto.pl...drauliczny.html

A najlepiej założyć manualny, to moja opinia;] Ja tak robię gdzie mogę;]
 
     
Yukikaze
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-29, 07:52   

tomekz przy napinaczach hydraulicznych to normalne, że bez ciśnienia oleju napinacz się cofa . Jak byś po wyłączeniu silnika sprawdzał łańcuszek to będzie oki, ale jak byś mocno naparł na ślizg to łańcuch zrobi sie luźny .
 
     
Bicio 
biczson


Wiek: 106
Dołączył: 03 Cze 2013
Posty: 1299
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2016-01-29, 08:31   

U mnie w 950 na wolnych jest kłopot z ciśnieniem oleju i faktycznie zaczyna łańcuch napierdzielać. Jutro się zabieram za to :-)
 
 
     
odzio 


Dołączył: 09 Cze 2015
Posty: 115
Skąd: Serock
Wysłany: 2016-01-29, 09:41   

Bicio jak spuscisz olej z dołu silnika to koniecznie wlej taką ilość z powrotem nowego, pompa niemoze chodzić na sucho bo przytniesz regulator ciśnienia i napinacze
 
     
adziad 
ekwilibrysta


Wiek: 42
Dołączył: 24 Lut 2011
Posty: 1729
Skąd: Klasztor Szaolin
Wysłany: 2016-01-29, 10:18   

Bicio, Dobrze odzio pisze, gdybyś rozkładał pompę i przy okazji ją wyczyścisz to po złożeniu koniecznie musisz ją zalać olejem. Jak tego nie zrobisz to nawet po zalaniu oleju do silnika sucha pompa może go nie zassać i będzie klops. Były już takie sytuacje opisywane na forum w rfvc. Wiadomo że nasze silniki to taka trochę prehistoria ale pompy działają na tej samej zasadzie;]
 
     
tomekz 


Wiek: 46
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2016-01-29, 15:11   

Chyba przyczyną luzowania się łańcuszka było to ze motocykl kilka tygodni był nie odpalany i uciekł olej z napinacza. Może lekko przepuszcza ten zaworek kulkowy w napinaczu za pomocą którego dostaje się do jego środka olej ?
Odpaliłem jednak motocykl na takim napinaczu i chodził normalnie. Nagrzałem silnik, poczekałem kilka godzin i powtórnie wykręciłem napinacz.
Teraz wiem jak ma działać napinacz. Wcześniejszej dawał się wciskać palcami do oporu a teraz jest to niemożliwe. Ruszy się troszkę ale po chwili stawia duży opór. Wciskam go ale nic się z niego nie wydobywa, mam nadzieję że jest sprawny :-)

Wniosek jest jeden że motor nie lubi jak jest nieużywany ;-)

Dzięki wszystkim za pomoc :-)
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13