Strona Główna Honda NX 650 Dominator
Forum użyszkodników NX 650 i silnikopodobnych :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Pomiar temperatury oleju wewnątrz silnika
Autor Wiadomość
Cezary
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-11, 12:30   Pomiar temperatury oleju wewnątrz silnika

Zaczęło się od tego, że kupiłem sobie elektryczny wska 1/4 nik temperatury, taki jak tu:
http://www.conrad.pl/Term...93da87%2Fmd5%7D

Z tym, że cena była okazyjna (20 zł), bo sprzedający nie miał czujnika.
Wydawało mi się, że nie będzie trudno podłączyć jakiś inny, ale myliłem się. Wszystkie co prawda działają na zasadzie zmiennej rezystancji, ale mają różne charakterystyki. Miałem co prawda dokumentację od oryginalnego czujnika, ale za to np. samochodowe sprzedawane są tylko z informacją o modelu, do jakiego pasują, a bez specyfikacji technicznej. Znalazłem stronę polskiego dystrybutora mojego termometru, ale samych czujników nie miał. Zaproponował mi jakiś uniwersalny, który był jednak droższy niż cały zestaw składający się z termometru i czujnika. W tej sytuacji zakup byłby bez sensu. Ale na stronie tegoż przedstawiciela było również trochę innych czujników, już bez obudowy. I znalazłem jak mi się wydaje odpowiedni, za jedyne 11 zł. Jest to malutki element elektroniczny z dwiema nóżkami.
http://www.conrad.pl/Czuj...eefc36%2Fmd5%7D

W sumie do mojego zastosowania lepszy niż czujnik w obudowie, bo pomyślałem, że można by go z powodzeniem umiejscowić wewnątrz obudowy silnika, pod pompą oleju, wyprowadzając pojedynczy przewód (drugi do masy) przez ten sam otwór i w tej samej obudowie co kabelek z czujnika położenia wału. A takie umiejscowienie czujnika temperatury dawałoby - jak sądzę – lepszą informację o sytuacji w silniku niż gdyby znajdował się w zbiorniku oleju, który reagowałby z opó 1/4 nieniem, ze względu na bezwładność termiczną dużej objętości oleju. Z prawej strony silnika spływa olej z góry głowicy, więc pomiar dotyczyłby najbardziej newralgicznego miejsca.

Tak więc napisałem do dystrybutora, by sprawdził, czy ten czujnik będzie odpowiedni i wkrótce mam nadzieję go zamówię. Jeśli ktoś byłby zainteresowany montażem termometru w swojej maszynie, to niech da znać, a zamówię więcej czujników. Niestety cena wysyłki wynosi 18 zł, bo towar idzie bezpośrednio z Niemiec.

Do rozwiązania pozostaje jeszcze kwestia zabudowania termometru. Ale to nie problem, bo są gotowe obudowy na Allegro.:
http://allegro.pl/listing...+wska%C5%BAnika

Koncepcyjnie wszystko zostało opracowane, a jak wyjdzie w praktyce - pokażę na zdjęciach.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 12